Selamün aleyküm, ne demektir?

2008-03-06 09:56:00

Oturduğum apartmanda çok sayıda hacı amca var. Onlarla karşılaştığım zaman haliyle selam veriyorum. Verdiğim selam duruma göre, günün saatlerine göre değişiyor tabiki.  Karşılaştığım amcaların cevabı ise hiç değişmiyor: Aleyküm selam!


Örneğin, bir akşam üstü karşılaşınca, iyi akşamlar, diyorum; cevap: aleyküm selam!
Başka bir zaman merhaba, diyorum cevap gene aynı: aleyküm selam!
Velhasıl hangi zaman, hangi selamı verirsem vereyim aldığım cevap her zaman "aleyküm selam" oluyor.

Amcalar selamın bir çeşidini biliyorlar galiba, diyerek bozuntuya vermiyorum tabi ama işin aslı öyle değil elbette. Malesef kendini dindar olarak tanımlayıp öyle yaşadığını zanneden bir kısım insan "selamün aleyküm" ve "aleyküm selam" sözlerine bazı dini anlamlar yüklemiş.

Dini bildiğini sanan böyle tipler bu selam şeklini "Allahın selamı üzerine olsun" şeklinde tercüme  ediyorlar. Selamın içinde Allah kelimesi geçmediğini cümle alem biliyor zaten. Selam; selam, esenlik, selamet demektir. Aleyküm ise, "sizin üzerinize" demektir. Bu halde "selamet üzerinize olsun" demiş oluyoruz.

Selam, karşındaki insana iyilikler, güzellikler, sağlık, sıhhat, barış...vs dileklerde bulunmaktır. Dostluğun, kardeşliğin, güvenin işaretidir. Bu yüzden de selamlaşmanın tek bir şekli yoktur. Merhaba, iyi günler, nasılsınız, günaydın, iyi geceler... gibi devam eden bir sürü selamlaşma şekli vardır. Ne yazık ki bazı yobaz hacı ve hocalarımız bu sayılan kelimeleri reddeder ve bunları selamlaşma saymaz.

Evet, selamlaşmak sünnettir ve dinimizce de gereklidir, insanlıkça da... Ama "merhaba" diyen birine de "aleyküm selam" demek, ben aynı zamanda yobaz biriyim, anlamına da geliyor bu halde.

Bu durum aslında sadece hacı amcamlarla da sınırlı değil. Üniversite okumuş, kendini aydın sınıfında sayan çok sayıda insanca da durum böyle. Yani merhaba diyen birine merhaba, selamün aleyküm diyene de aleyküm selam desen ne olur?

Şimdi bana "selamün aleyküm" diyen birine "eyvallah" desem olur mu?

10660
0
0
Yorum Yaz
Ödev Ödev