Leyla ile Mecnun hikayesinin özeti

2008-02-21 01:09:00

Hikaye kahramanlarının gerçek kişiler olduğu sanılmaktadır.
Arap halk hikayesidir.
Fuzuli'nin yazdığı Leyla ile Mecnun edebiyatımızdaki başarılı örneklerinden biridir.
Edebiyattan sinemaya, müziğe kadar birçok alanda esin kaynağı olmuştur.

Hikayenin özeti:

Necid çöllerinde, beni âmir kabilesinden kays ile leyla daha çocukken birbirlerini severler. dedikodular çoğalınca kızın annesi leyla'yı çadırına kapatır. kays ise sevgilisini göremeyince, üzüntüyle aklı başından gider ve çöllere düşer.
bir süre sonra mecnun(deli) diye anılmağa başlar. kays'ın babası oğlunun derdini öğrenince
leyla'yı ailesinden isterse de kays mecnun olduğu için kızı vermezler. bunun üzerine babası onu iyileşmesi için kabe'ye dua etmeye götürür. fakat kays derdinin çoğalması ve aşkının artması için duada bulunur. duası kabul olunmuştur.babası çaresizlik içinde evine döner.

mecnun ise çöllerde yabani hayvanlarla dostluk kurup arkadaşlık eder. bu arada yanık aşk şiirleri yazmaktadır. nevfel adlı bir arap beyi onun şiirlerini okur ve acıklı haline bir son vermek için leyla'yı babasından tekrar ister. kızı iyilikle alamayınca da ordusunu toplayıp leyla'nın kabilesiyle savaşa girişir. mecnun leyla'yı o denli sevmektedir ki ona ait hiçbirşeye zarar gelmesini istemez ve leyla'nın kabilesi savaşı kazansın diye duada bulunur. nevfel yenilir. ancak mağlubiyeti nefsine yediremeyip tekrar savaşa başlar. bu defa galip gelir ama mecnun'un duasını öğrendiği için kızı almadan çekip gider. sonra leyla'yı ibni selam adlı biriyle evlendirirler. leyla ise aşkına sadık kalmak için bir yalan uydurur ve kocasına çocukluğundan beri cinler tarafından sevildiğini, ona dokunursa ikisinin birden öldürüleceğini söyler. böylece adamı kendisinden uzak tutar.

bir müddet sonra ibni selam ölür. serbest kalan leyla çöllerde mecnun'u aramaya çıkar. çölde mecnun'u bulursa da mecnun onu tanımaz ve kavuşmaya gücünün olmadığını bildirir. bütün maddi varlıklarla ilgisini kesmiş ve manevi bir aşkla sarhoş gezer olmuştur. leyla umutsuz bir halde eve döner ve bir müddet acı çektikten sonra ölür. bunu duyan mecnun hemen leyla'nın mezarına gider, kendisinin de orada ölmesi için allah'a yalvarır. duası kabul olur ve son nefesinde ''leyla'' diyerek can verir.

anasayfa

52487
0
0
Yorum Yaz
Ödev Ödev